۰
(۰)

مشکلات دهان

از سری مواردی که از مشکلات دهان و دندان در بدن می توان اشاره نمود، بوی بد دهان می باشد. بر اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان یکسری مشکلات برای افراد رخ می دهد. یکی از این موارد که به آن اشاره می گردد. و اکثرما آنرا چندین بارتجربه کرده ایم بوی بد دهان می باشد.

دهان موقعیت خاصی درون بدن دارد. از یک سمت درون دهان دندان ها، لثه، زبان، غدد بزاقی وجود دارد. از یک سمت به سیستم های گوارشی و تنفسی ارتباط دارند. در هر دو سمت اگر کوچکترین مشکلی ایجاد گردد، بوی بدی از دهان استشمام می گردد.

بوی بد دهان

بوی بد دهان

همانطور که گفته شد، علت بوی نامطبوع دهان به دو علت رخ می دهد.

  • علل دهانی

    این بو معمولا به علل مشکلات اجزا دهان مانند لثه یا دندانها و حتی روی زبان ایجاد می گردد.

  • علل غیر دهانی

    این بو بعلت ایجاد ضایعه ای درون یکی از دستگاه های تنفسی یا گوارشی می باشد.

ما در این مطلب علل دهانی را بررسی  می نماییم. علل دهانی شامل موارد ذیل می گردد.

عدم رعایت بهداشت دهان ودندان

مهمترین علت بوی بد دهان عدم رعایت بهداشت دهان می باشد. وقتی  بعد از تغذیه، مسواک زده نشود و یا نخ دندان کشیده نشود، ذرات غذایی در بین دندانها و یا بر روی زبان باقی  می ماند. به علت تجزیه این ذرات توسط باکتریها ، ایجاد بوی نامطبوعی می کند. در بسیاری از موارد رعایت بهداشت دهان ودندان، استفاده از مسواک ونخ دندان تا حد زیادی ازایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می کند.

پلاک دندان

هرچند خود پلاک ایجاد بو نمی کند ولی یکی از مناسب ترین محل ها برای لانه گزینی باکتریهای تولید کننده بو پلاک ها می باشند. برای رفع این کار می تون عمل جرم گیری را انجام داد.

التهاب بافت های داخل دهان

به علت اینکه دهان محیطی مرطوب و گرم می باشد، محیط مناسبی برای رشد باکتریها می باشد. درمواقعی که شرایط برای رشد باکتریها محیا باشد، باکتریها  درمخاط دهان و لثه سریعا رشد می کنند. درچنین مواقعی بافت لثه ملتهب می گردد. ترشح غدد بزاقی هم سفت می گردد. در این حالت بوی نامطبوعی از دهان می آید.

دندانهای پوسیده

دندانهای پوسیده محیط مناسبی برای تجمع غذا و باکتریها می باشد. در نتیجه تجزیه مواد غذایی باقی مانده در دندان پوسیده، بوی بد از این منطقه بوجود می آید. برای رفع این علت هم بهترین گزینه مراجعه به پزشک و درمان دندانهای پوسیده می باشد.البته راههای دیگرمانند مسواک زدن اصولی، نخ دندان کشیدن هم در این مسئله موثر می باشد.

مخاط بر روی زبان

یکی از برترین جاها برای رشد باکتریها درون دهان، مخاط روی زبان می باشد. گرچه به نظر نمی رسد ولی در بین مخاط های روزی زبان میزان زیادی ذرات مواد غذایی باقی می ماند. برای رفع این مشکل هم می توان روی زبان را با مسواکهای مخصوص زبان و یا مسواکهای معمولی پاک نمایید. حتی می توانید با قرقره کردن آب نمک، تا حد زیادی در رفع این مشکل کمک می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره ها برن و امتیاز بده

میانگین رضایت کاربر ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

تا الان کسی امتیازی نداده شما اولین نفر باش