۰
(۰)

تقریبا همه ما حداقل یک بار دچار پوسیدگی دندان شده ایم. این مشکلات ممکن است براساس عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد گردد. یا براساس شرایط محیطی محل زندگی. و یا ممکن است بخاطر مسائل ژنتیکی باشد. رعایت بهداشت دهان ودندان از قبیل مسواک زدن،نخ دندان کشیدن، مراجعه مرتب و دوره ای به دندانپزشک جهت معاینه دندانها می تواند از مشکلات دندان جلوگیری کند. و یا حداقل در صورت وقوع مشکل تا بزرگتر نشده است  و آسیب بیشتری به بدن نزده است، آن راحل کنند. در مطلب قبل راجع به درد دندان اشاره کردیم . در این مقاله راجع به چند مشکل دیگر دندان برایتان اطلاعاتی ارائه می نماییم.

پوسیدگی دندان

در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، امکان دارد که دندان دچار پوسیدگی گردد. اگر در مراحل اولیه فساد این مشکل حل نگردد. این فساد گسترده شده و موجب از بین رفتن لایه های دندان می گردد.  این فساد دندان مووجب ایجاد حفره درون دندانها می گردد. این مشکل معمولا در سنین زیر ۲۰ سال رخ می دهد. و همانطور که گفته شد این حفره از لایه های رویین دندان یعنی مینای دندان شروع می گردد.

اگر درمان در شروع این پوسیدگیها انجام نگردد. این پوسیدگی موجب نابودی لایه خارجی یا مینای دندان می گردد. در صورت نابودی لایه اول، فساد به عاج دندان می رسد . این لایه حاوی ماده نرم تری می باشد که رگهای دندان درون آن قرار دارد. با رسیدن فساد به این منطقه، درد دندان شروع می شود.درد دندان در این شرایط نشان دهنده نابودی بافت این بخش می باشد و در نهایت برای درمان این بخش بایداز شیوه درمان ریشه یا همان عصب کشی استفاده گردد.

علل پوسیدگی دندان

مهمترین علت پوسیدگی دندان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد.وقتی که مرتب مسواک زده نشود. و یا با استفاده از نخ دندان فضای بین دندانها را از مواد غذایی خالی نکنید. اطراف دندانها پلاک ایجاد می گردد. پلاک دندان یا جرم دندان بر اثر رسوب ذرات غذایی و همچنین وجود بزاق و باکتریها روی سطح دندان ایجاد می گردد.

این باکتریها قند روی ذرات غذایی را می شکنند . و تولید اسید می کنند. این اسید تولید شده توسط باکتریهای پلاک دندان موجب خوردگی و فرسودگی لایه ارجی دندان و یا همان مینای دندان می گردد. این وضعیت معمولا درکودکان و نوجوانان که غذاهای قندی را بیشتر ترجیح می دهند. و توجهی به رعایت بهداشت دهان و دندان ندارند، رخ میدهد.

اقدامات لازم برای پیشگیری پوسیدگی دندان

همانگونه که گفته شد مهمترین دلیل پوسیدگی دندان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. بنابراین اولین کار برای جلوگیری از فساد دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. یعنی اول از همه روزی حداقل دوبار مسواک بزنید. قبل یا بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید.( بهتر است قبل ازمسواک زدن باشد).

مراجعه دوره ای به دندانپزشک خیلی مهم می باشد. به گونه ای که با این کار میتوانید حتی در صورت پوسیدگی یا وقوع مشکل دیگری در دندان در سریعترین زمان ممکن تا قبل از پیشرفته شدن مشکل ، آنرا درمان نمایید. داشتن یک رژیم غذایی مناسب خیلی موثر می باشد. رژیم غذایی پر قند میتواند به پوسیدگی سریعتر دندانها بیانجامد. تنقلات شیرین، شیرینیجات و نوشابه و نوشیدنیهای قندی موارد بسیار مضر برای سلامت دندانها می باشند. برای  خوردن و نوشیدن این موارد بااحتیاط عمل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره ها برن و امتیاز بده

میانگین رضایت کاربر ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

تا الان کسی امتیازی نداده شما اولین نفر باش