۰
(۰)

بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان

دندانپزشکی دکتر مهرداد نقشینه این اطمینان را به شما میدهد که سفید کردن دندان در این کلینیک هیچ ضرری برای دندان شما ندارد

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان چیست؟

بلیچینگ و سفید کردن دندان یکی از امن ترین راه هایی است که میتواند دندان ها را سفید تر و لبخند شما را زیباتر کند.در بلیچینگ و سفید کردن دندان اتفاق خاص و عجیب و غریبی نمی افتد،بلکه فقط رنگدانه های مواد غذایی که در دندان ها نفوذ کرده اند را از بین می برد.

جرم دندان نقش مهمی در بروز و پیشرفت پوسیدگی و عفونت ها و بیماری های مربوط به لثه و دهان و دندان دارند. به همین دلیل باید از تشکیل آنها روی دندان ها پیشگیری کنید. با رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه می توان از آن پیشگیری کرد اما یکی از روش های جرم گیری و سفید کردن دندان ها آفیس بلیچینگ است

بليچينگ و سفید کردن دندان رنگدانه هاى مواد غذايى كه در دندان هاى شما است را از بين ميبرد و دندان هاى شما را به رنگ سفيد طبيعى در می آورد.

لبخند هركس، پر رنگ ترين و تاثير گذار ترين ويژگى آن شخص است. پس بهتر است اين لبخند به زيبا ترين شكل ممكن تبديل شود. بليچينگ و سفید کردن دندان يک راه عالى است براى اينكه حال و هواى لبخند شما را تا حد زيادى تغيير دهد.

بسیاری از روش ها و محصولات موجود برای سفید کردن دندان ها وجود دارد.اینکه محصولات و روش هایی که برای سفید کردن دندان استفاده می کنید امن هست یا خیر موضوع بسیار مهمی است که در دندانپزشکی خوب در غرب تهران مورد توجه قرار می گیرد.

هوم بلیچینگیک میلیون تومان
آفیس بلیچینگیک میلیون تومان

*** هزینه ها برای بیمه ها طبق تعرفه های بیمه میباشد

بعد از بلیچینگ (سفید کردن دندان ) ، دندانها تا چه مدت سفید می مانند؟

این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ (سفید کردن دندان ) درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.

آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندان )

قبل از اقدام به بلیچینگ (سفید کردن دندان ) باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ (سفید کردن دندان ) بر روی پر کردگی ها ، روکش ها، لمینت ها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد.
قبل از اقدام به بلیچینگ (سفید کردن دندان ) انجام جرمگیری (در صورت وجود جرم ) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.

عوارض بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان ) چیست؟

اصولا بلیچینگ (سفید کردن دندان ) اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد ،فقط ممکن است دندان ها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندان های ضد حساسیت قابل درمان است.

نحوه سفید کردن دندان در خانه و مطب :

بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها درمانی است که در آن بد رنگی‌ها و رنگ‌ دانه‌ هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده است و حتی بعضی بدرنگی‌ های ژنتیکی را بر طرف و دندان‌ هایی سفید و زیبا را به شما هدیه می‌کند.

راه‌های سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ) :ماده اصلی سفیدکننده دندان‌ها Carbamide Peroxide و Hydrogen Peroxide است که باعث اکسید‌شدن رنگ‌دانه‌های رسوب‌کرده بین هرم‌های مینایی‌شده و آن‌ها را از بین می‌برد. به مرور زمان این ماده به قسمت‌های زیرین مینا در عاج نفوذ می‌کند و رنگ آن را روشن‌تر می‌کند و باعث سفید شدن دندان می‌شود.

دو روش کلی برای سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

سفید کردن دندان در خانه (Home Bleaching) :در این روش دندان‌پزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالب‌گیری می‌کند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل می‌دهد که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندان‌های شما بماند تا سفید شود بین دندان‌ها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم برای بلیچینگ در خانه به شما داده می‌شود.

درمان هوم بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان در خانه که یکی از معروف ترین فرایندهای دندانپزشکی است در دندانپزشکی خوب در غرب تهران برای سفید کردن دندان ها انجام می شود. کاربامید پراکسید یکی از پر استفاده ترین مواد فعال در درمان هوم بلیچینگ دندان است. این ماده در محلول رقیق، به هیدروژن پراکسید و اوره تجزیه می شود. هر چند عموماً از کاربامید پراکسید ۱۰% (معادل هیدروژن پراکسید تقریباً ۳%) استفاده می شود، اما درمان  هوم بلیچینگ دندان حاوی کاربامید پراکسید ۲۲% برای استفاده در منزل نیز در دسترس قرار دارد.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان در مطب (Office Bleaching) :در این روش با استفاده از مواد مخصوص از لثه‌ها محافظت می‌شود، سپس مواد سفیدکننده با غلظت بالا روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. ماده موثر بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می‌شود، بعضی با نور و بعضی با گرما و فرق چندانی بین آن‌ها وجود ندارد. هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است.

آفيس بليچينگ و سفید کردن دندان در مطب به كمک اين نور آبى رنگ انجام مى شود. اين نور كمک می كند تا مواد بليچينگ كه روى دندان است فعال شوند و دندان ها را سفيد كنندبعد از آفيس بليچينگ ، انجام هوم بليچينگ هم پيشنهاد مى شود.

در این روش سفید کردن دندان که در مطب (office bleaching) نامیده می‌شود ژل های بلیچینگ با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار می‌گیرند. در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتر از روش های خانگی است ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث آسیب به لثه و مخاط دهان شود .درروش سفید کردن دندان (آفیس بلیچینگ) مطبی برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌گردد . ماده مورد استفاده در آفیس بلیچینگ دندان ، پراکسید هیدروژن و یا کاربامید پراکسید می باشد.ژل آفیس بلیچینگ معمولاً حداکثر معادل ٣۵% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد . وسایل کمکی دیگری نیز وجود دارد که تا حدودی در تسریع روند سفیدکردن دندان کمک خواهند نمود.

سفید کردن دندان

نکات مهمی که باید هنگام سفیدکردن دندان‌ها مورد توجه قرار داد :

 • در طول درمان، مصرف توتون، دخانیات، چای، قهوه و نوشیدنی‌های تیره‌رنگ را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندان‌ها تاثیر منفی بگذارد و حتی مجددا آن‌ها را تیره کند.

 • بهداشت دهان را در طول دوره سفید کردن دندان‌ها کاملا رعایت کنید.

یک لبخند استاندارد و زیبا به لبخندی می گویند که دندان ها در موقعیت درست و صحیح در رابطه با سایر دندان ها، لب ها و بافت نرم دهان قرار گرفته باشند.دندان های قرینه و متناسب با هم ، با رنگی طبیعی و منظم در کنار هم يك لبخند استاندارد و زیبا را تشكيل می دهند.

پروسه ى بليچينگ (سفید کردن) دندان به اين صورت انجام مى شود كه رنگ دانه هاى مواد غذايى كه در طول سال ها در دندان ها نفوذ كرده اند شكسته مى شوند و شما رنگ طبيعى و زيباى دندان هاى خود را به دست می آوريد.

سوالات شما در زمینه بلیچینگ و سفید کردن دندان

2 پاسخ
 1. نامشخص
  نامشخص گفته:

  سلام من قرار ارتودنسی کنم بعد یکی از دندونامو از جلو باید پرکنم بعد از دوسال که تموم شد بلیچینگ کنم اون تیکه پرشده رنگش چی میشه باید چیکار کنم

  پاسخ
  • دکتر مهرداد نقشینه
   دکتر مهرداد نقشینه گفته:

   سلام عرض شد
   بابت دندان های پرشده بلیچینگ تاثیری ندارد و در واقع رنگ روکش را تغییر نمیدهد مگر اینکه شما رنگ روکشی انتخاب کنید که با دیگر دندان ها همخوانی داشته باشد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره ها برن و امتیاز بده

میانگین رضایت کاربر ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

تا الان کسی امتیازی نداده شما اولین نفر باش