۰
(۰)

بهداشت دهان ودندان از شروط اصلی سالم نگه داشتن دندانها و به تبع  آن زیبایی ظاهرتان می باشد . در مطالب قبلی راجع به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحبت کردیم و در این مقاله می خواهیم درباره یک متد  جدید  در اجرای بهداشت دهان و دندان برای شما اطلاعاتی رانمایش بدهیم.

نخ دندان کشیدن بهترین مکمل مسواک برای داشتن دندانها می باشد. ولی در برخی افراد امکان استفاده از نخ دندان وجود ندارد. بنابراین دانشمندان دستگاهی را ابداع نموده اند به نام واترپیک که با استفاده از آب فضای بین دندانها را تمیز می نماید.

در این مقاله راجع به واتر پیک یا نخ دندان آبی برایتان اطلاعاتی را شرح می دهیم.

مکانیزم کار دستگاه واتر پیک

دستگاه واتر پیگ یک دستگاه ساده با اشکال متفاوت می باشد. که با استفاده از جریان آب، فضای بین دندانها را تمیز نموده و همانند نخ دندان بین دندانها و فضاهایی که مسواک دسترسی ندارد را تمیز میکند.علاوه بر تمیز کردن فضای بین دندانها و برعکس نخ دندان که امکان آسیب رساندن به لثه ها وجود دارد. لثه ها را هم ماساژ می دهد. البته اگر از فشار آب واتر پیک می ترسید این را باید بدانید که شما می توانید میزان فشارآب خروجی راتنظیم نمایید.

نقاط مثبت واترپیک

این متد یک برنامه جامع و مدرن برای پاکیزگی دندانها می باشد. که طی آن علاوه بر ذرات غذایی ما بین دندانها، جرمها و بریج ها را هم تمیز می نماید و علاوه بر آن همانگونه که گفته شد با ماساژ لثه موجب تقویت لثه شماهم می گردد.

نقاط ضعف واترپیک

 

این دستگاه همانند تمامی دستگا هها نقاط ضعفی هم دارد. و بزرگترین نقطعه ضعف آن  نیاز مبرم به برق جهت استقاده کردن می باشد.  اگر برق نباشد این دستگاه هم کارایی ندارد. این دستگاه انواع زیادی دارد از نوع کلینیکی تا نوع پرتابل و قابل حمل . ولی همگی نیاز به برق دارند.

 

چه کسانی نیاز به استفاده از واتر پیک بجای نخ دندان دارند؟

به چند گروه از افراد بجای استفاده از نخ دندان توصیه می گردد که از واتر پیک استفاده نمایند.

افرادی که از بریج و پروتز ثابت استفاده می کنند. برای این افراد استفاده از نخ دندان سخت می باشد به گونه ای که اکثرا از نخ دندان استفاده نمی کنند. و فقط به مسواک زدن اکتفا می کنند . و این مسئله خوبی نیست . چون مسواک زدن تنها، برای بهداشت کامل دهان و دندان کافی نیست.

افرادی که ارتودنسی ثابت را انجام داده اند و به علت سیم وبراکتها به سختی می توانند از نخ دندان استفاده نمایند.

از دیگر افرادی که به آنها استفاده از واتر پیک بجای نخ دندان معمولی  توصیه می شود.  افرادی هستند  که کامپوزیت و لمینت نموده اند. این افراد نیاز به واتر پیک دارند تا فضای بین لثه و روکش را کاملا تمیز نمایند.

علاوه بر این افراد به تمامی کسانی که لثه های حساس دارند و یا بیماریهای دهان ودندان دارند نیز توصیه می گردد  که استفاده از این دستگاه را شروع نمایند.

نحوه استفاده از واترپیک

از این دستگاه براحتی هر چه تمام می توانید استفاده نمایید. منبع دستگاه را آب نمایید. دستگاه را روشن نمایید. ابتدا با تنظیم کم آب بین دندانهایتان را بشویید و با توجه به نیازتان فشار آن را زیاد نماید. در هنگام استفاده از واترپیک به شما توصیه می شود که ابتدا از دندانهای عقبی تان شروع به شست و شو نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره ها برن و امتیاز بده

میانگین رضایت کاربر ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

تا الان کسی امتیازی نداده شما اولین نفر باش