۰
(۰)

به گفته بسیاری از بزرگان، یکی از مهمترین اعضای بدن دندان می باشد. این عضو علاوه بر تغذیه بدن، در زیبایی ظاهر هم بشدت تاثیر گذار است.  اکثر انسانها دارای دندانهایی هستند که تغییر رنگ دارند. که این زردی دندان باعث این می گردد که آنهاتمایلی به لبخند زدن و خندیدن در جمع نداشته باشند. و این باعث کاهش اعتماد بنفس آنها می گردد. بسیاری از مردم بر این باورند که کسی که دندان زرد دارد، با مسواک رابطه خوبی ندارد. در صورتی که این باور کاملا ناصحیح می باشد. در ادامه به بررسی برخی دلایل زرد شدن دندان می پردازیم.

دلایل مهم برای زرد رنگ شدن دندان

افزایش سن: به مروز زمان لایه های بیرونی دندان سابیده شده و رنگ زرد طبیعی دندان که مختص عاج دندان می باشد نمایان شده و دندان زرد نشان داده می شود.

برخی بیماریها:برخی عفونتها بخصوص عفونت موقع بارداری موجب زرد شدن دندان های می گردند. این عفونت ها بر روی رشد دندان جنین تاثیر گذاشته و موجب زردی دندان کودک می گردد.

برخی داروها: مصرف برخی داروها برای کودکان ممنوع است. بعنوان مثال آنتی بیوتیک تتراسایکلین در کودکان زیر هشت سال که ساختار اصلی دندان آنها شکل نگرفته موجب زردی دندان آنها می گردد.

عدم رعایت بهداست دهان و دندان: یکی از اصلی ترین دلایل زردی دهان می تواند عدم رعایت بهداشت هان ودندان باشد. در صورت عدم رعایت این مسائل عواملی مانند جرم دندان، رنگ ناشی از مواد غذایی و غیره موجب تغییر رنگ دندان می گردد.

دلایل ژنتیکی: برخی افراد بصورت مادرزاد دندانهای سفید یا تیره تر از دیگران دارند.

وارد شدن ضربه به دندان: اکثر دندانهای که آسیب می بینند بخاطر شربه دیدن ناحیه عاج دندان رنگ دندان تغییر می کند.

مصرف دخانیات: مصرف مواد حاوی توتون و تنباکو موجب بد رنگی دندانها می گردند. این بخاطر تاثیر مواد رنگی درون سیگار وقلیان می باشد که به مرور زمان بر روی دندانها نشسته و به درون دندانها نفوذ می کند.

مصرف نوشیدنی و غذاهای رنگی: مصرف نوشابه، چای، قهوه، مواد رنگی مجاز و غیر مجاز حتی رب گوجه و آب مرکبات به مرور زمان موجب زردی دندانها می گردند.

بهترین روش ها برای برطرف کردن زردی دندان

تا بدینجا به برخی از دلایل زرد شدن دندان ها اشاره کردیم. حال که دندان زرد داریم چه باید بکنیم؟

خیلی ها معتقدند که باید از روش های سنتی مانند استفاده از جوش شیرین برای سفید شدن دندانها استفاده نماییم. حال اینکه بسیاری از روش های خانگی موجب ایجاد سایش و خرابی دندانها و در کل نابودی دندانها میگردند. پس ما از شما تقاضامندیم از روشهای خانگی برای این منظور استفاده ننمایید.

ما به شما توصیه می کنیم که برای رفع تیرگی دندانتان در ابتدا به دندانپزشک مراجعه نمایید و بعد از آن حتما زیر نظر پزشک از راههایی که درستی آنها ثابت شده و به دندان آسیب نمی رسانند استفاده نمایید. بهترین روش های برطرف کردن زردی دندان ها که میتوان به شما توصیه نمود عبارتند از:

  • رعایت بهداشت دهان و دندان بخصوص استفاده ازمسواک و نخ دندان
  • کاهش مصرف خوراکیهای رنگی و مضر و همچنین استعمال دخانیات
  • سفید کردن دندان از طریق رئشهای علمی مانند بلیچینگ و جرم گیری توسط پزشک
  • نوشیدن مرتب آب
  • مصرف مواد سفید کننده دندان زیر نظر و با سفارش پزشک
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره ها برن و امتیاز بده

میانگین رضایت کاربر ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

تا الان کسی امتیازی نداده شما اولین نفر باش