۰
(۰)
رادیوگرافی

وقتی که به علت درد دندان به دندانپزشکی مراجعه نمایید، اولین نکته ای که دندانپزشک برای تشخیص از شما می خواهد، عکس رادیوگرافی می باشد. انواع عکس رادیوگرافی وجود دارد که برای شرایط مختلف دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد. در چند مطلب راجع به اهمیت رادیوگرافی در تشخیص و درمان دندانپزشکی صحبت مینماییم.

رادیو گرافی چیست

 رادیو گرافی برای ارزیابی دندانهای بیمار از لحاظ پوسیدگی عفونت و … به کار می رود. هر فیلم درون یک کاغذ سیاهرنگ قرار دارد وبوسیله آن محافظت می شود. در پشت کاغذ سیاه یک ورقه نازک سربی قرار دارد. ورقه سربی در سمتی از فیلم قرار دارد که از لوله تابش اشعه دورتر باشد. تمامی اجزاء فیلم داخل یک پاکت غیر قابل نفوذ قرار دارند.

انواع رادیوگرافی

 داخل دهانی

به سه نوع پری اپیکال، بایت وینگ واکلوزال تقسیم می شود.

خارج دهانی

مثلOPG

انواع رادیوگرافی داخل دهانی

 • پری اپیکال

  فیلم پری اپیکال دارای دو سایز متفاوت برای کودکان وبزرگسالان است. برای نشان دادن تاج ریشه وبافتهای اطراف ریشه استفاده می شود.

 • بایت وینگ

  بایت وینگ برای نشان دادن ناحیه تاج دندانهای فک بالا وپایین در یک عکس وبیشتر برای تشخیص پوسیدگیهای پروگزیمالی استفاده می شود.

 • اکلوزال

  فیلم های اکلوزال برابر فیلم اپیکال می باشد ونواحی وسیعتری از فکین را نشان می دهد. فیلم در سطح جونده قرار می گیرد. برطبق تقسیم بندی در هر فک چند ناحیه وجود دارد ودهان مجموعا از ۴ ناحیه تشکیل شده است. بنابراین برای رادیو گرافی تمام دهان ۴ فیلم اپیکال و ۴ فیلم بایت وینگ استفاده می شود. ۴عدد فیلم برای ناحیه پرمولرهاومولرهای سمت راست و ۴عدد برای ناحیه مولرها وپرمولرهای سمت چپ.

نحوه نشستن بیمار

 به صورت مستقیم است وبرای رادیو گرافی فک بالا صندلی پایین آورده می شود ودر فک پایین بالا آورده می شود. در این حالت باید بیمار عینک وپروتز متحرکش را در آورد. برای تنظیم بیمار از پلانهای زیر استفاده می شود: الف : پلان افقی یا اکلوزال ب : پلان عمودی یا ساژیتال از بین دو دندان سانترال می گذرد

پلان افقی

 عبارت است از پلانی که از سطح اکلوزال دندان می گذرد. این سطح هنگامی که سر بیمار تنظیم است، باید با کف اتاق موازی باشد. برای اینکه سطح اکلوزال  فک بالا را با سطح افق موازی کنیم. سر بیمار را کمی به طرف جلو باید خم کنیم. وهمچنین برای تنظیم سطح اکلوزالی فک پایین سر بیمارکمی به طرف عقب خم می شود. برای تنظیم فک بالا از خط فرضی که پره بینی را به تراگوس یا همان برآمدگی نقطه ای شکل کوچک در گوش خارجی وصل می کند نیز می توان استفاده کرد.

 برای تنظیم فک پایین از خط فرضی که گوشه دهان وگوشه لب را به تراگوس وصل می کند استفاده می شود. هنگامی که فیلم در داخل دهان ودهان بیمار باز است، اقدام به تنظیم سر بیمار می کنیم.

 تنظیم سر اولین مرحله کار است وباید به طور صحیح وبا دقت انجام شود. در تنظیم سر برای رادیو گرافی فک پایین جاسری به طرف عقب برده می شود.

چگونگی قرار دادن فیلم در دهان

 • همانگونه که در بالا اشاره نمودیم، اشعه به طرف سفید فیلم باید وارد شود. این سطح را در پشت دندان ودر تماس با سطح پالاتال ولینگوال دندانها قرار می دهیم.
 • در نواحی قدامی به صورت عمودی ودر نواحی خلفی به صورت افقی قرار می گیرد .
 • فیلمی که در پشت دندانها قرار می گیرد، باید به گونه ای در جای خود قرار بگیرد که تمام طول دندان ومقداری از بافتهای استخوانی اطراف نوک ریشه دندان را در بر می گیرد.
 • درنواحی خلفی لبه فیلم باید حداقل ۵میلی متر ودر نواحی قدامی ۳میلی متر از لبه دندان خارج تر قرار گیرد.
 • فیلم به گونه ای پشت دندانها قرار می گیرد که ناحیه مورد نظر در وسط فیلم تصویر گردد.
 • فیلم مورد استفاده به هیچ وجه نباید خم شود ویا تاخوردگی پیدا کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره ها برن و امتیاز بده

میانگین رضایت کاربر ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

تا الان کسی امتیازی نداده شما اولین نفر باش