۰
(۰)
انواع رادیوگرافی

در دو مطلب گذشته راجع به رادیوگرافی و نقش آن در دندانپزشکی صحبت نمودیم. گفتیم که ساده ترین و برترین راه برای تشخیص مشکلات دهان و دندان استفاده از تصاویر رادیوگرافی می باشد. از انواع این تصاویر برای تشخیص دندانهای مختلف استفاده می گردد. در این مطلب به بررسی دو مورد از پرکاربردترین انواع رادیوگرافی و موارد مرتبط با آنها صحبت می نماییم.

انواع رادیوگرافی

دو مورد از پر کاربردترین انواع تصاویر رادیوگرافی عبارتند از :

  • رادیو گرافی بایت وینگ
  • رادیوگرافی اکلوزال

رادیوگرافی بایت وینگ

برای تشخیص پوسیدگیها وجرمهای پروگزیمالی وتشخیص وتعیین رابطه اکلوزالی دندانها کاربرد دارد. در بایت وینگ فیلم مخصوص دارند که دارای زائده ای است که روی سطوح رویی فیلم قرار گرفته است. اگر فیلم مخصوص در دسترس نباشد از فیلمهای پری اپیکال معمولی استفاده می شود

  Tab

وسیله ای است برای قرار دادن فیلم در داخل دهان. این وسیله به شکل T بوده و هنگام جاگذاری فیلم باید دقت کرد که طرف سفید فیلم به سمت زبانک باشد. از یک زبانک و بال تشکیل شده است. برای درست کردن آن از یک نوار کاغذی یا مقوایی می توان استفاده نمود. به این ترتیب که این نوار در فیلم به نحوی چرخانده شود که دو لبه آن روی سطح رویی فیلم به هم برسند

تنظیم سر مریض

بعد از نشستن روی صندلی میدلاین  عمود بر کف اتاق وپلن اکلوزال موازی با افق تنظیم می شود. برای تنظیم افقی سر از خط فرضی آلتراگوس استفاده می شود.

قرارگیری فیلم در داخل دهان

 قرارگیری فیلم در داخل دهان باید به گونه ای باشد که طرف سفید فیلم به طرف زبانک باشد و دات فیلم به طرف پایین باشد. ابتدا نصف فیلم را پشت تاج دندانهای بالا ونصف دیگر را پشت تاج دندانهای پایین قرار می دهیم. سپس از بیمار می خواهیم زبانک را گاز بگیرد وبیمار باید دهانش را به حالت اکلوژن مرکزی ببندد.

تعداد فیلم بایت وینگ ۴ عدد است . مولر راست وچپ عددومولر راست وچپ عدد. البته از نواحی قدامی هم می شود بایت دیسک گرفت که در این صورت فیلم به صورت عمودی قرار می گیرد. البته این تصویر رادیوگرافی کاربرد زیادی ندارد.

رادیوگرافی اکلوزال

برای فک بالا وپایین جداگانه گرفته می شود وبرای رادیوگرافی نواحی وسیع به کار برده می شود.

تاریک خانه

شرایط تاریکخانه

  • نباید هیچ نور مزاحمی وجود داشته باشد.
  • رنگ دیوار تاریکخانه باید از نوع رنگی باشد که به بخارات شیمیایی که از داروی ظهور وثبوت بلند می شود مقاوم باشد.
  • برای نگهداری فیلم ها از جعبه سربی استفاده می شود.
  • فیلمها باید از اشعه گرما محافظت شود.

داروهای مورد استفاده در تاریکخانه

 این دارو به صورت پودر یا مایع هستند. کار کردن با داروی ظهور وثبوت به صورت مایع آسانتر است. چون می توان طبق دستور مقداری از مایع را با آب مخلوط نموده وآماده کار کرد. داروی ظهور وثبوت در تانکهای مجزا هستند. به طور قراردادی یک تانک (معمولا تانکی که در طرف راست قرار میگیرد) داروی ظهور وتانک طرف چپ داروی ثبوت است. داروی ثبوت بوی سرکه می دهد.

وقتی می خواهیم فیلمها را داخل داروها قرار دهیم. باید گیره وفیلم را چند مرتبه بالا وپایین ببریم تا حبابهای هوا خارج شوند. ومانع ظهور وثبوت نشوند. باز کردن فیلم باید طوری باشد که هیچ وقت انگشتان روی فیلم قرار نگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره ها برن و امتیاز بده

میانگین رضایت کاربر ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

تا الان کسی امتیازی نداده شما اولین نفر باش